Развернуть меню


Цитата дня

Разум неистощим в соображении понятий, как язык неистощим в соединении слов (А.С.Пушкин).


Психологічні аспекти ефективності рекламного звернення

Психологія реклами в світі, після не особливо вдалих спроб «відсунути» власні інтереси споживача на задній план, в останні десятиліття знову звернулася до їх детального вивчення. Чому у однієї людини реклама активізує мотивацію скористатися рекламованим, а в іншої – ні? Від чого залежить сприйняття реклами різними особистостями?

Відомо, що ефективність рекламної кампанії в комерційній, політичній та соціальній рекламі — це, насамперед, ефективність рекламного звернення, яке неодноразово повторюється для кращого запам’ятовування та впливу на людину – об’єкт. Це, власне, мистецтво створення іміджу товару, методи формування позитивної установки на товар та послугу засобами реклами.

Реклама має на меті покращити сприйняття людиною певного товару. Якщо вона робить це відповідно до мети рекламодавців – вона є ефективною. А погана реклама, маніпулювання та обман, в свою чергу, можуть погіршити сприйняття товару, і, на певній межі, просто відвернути покупців від нього.

Імідж товару або послуги повинні підтвердити високу думку покупця про самого себе, задовольнити соціальну мотивацію гордості, успішного суперництва, престижу, честолюбства, а також наслідування авторитетів людей, що для споживача є взірцями.

Власний приклад: косметика «Максфактор» позиціонується як косметика для професіоналів, в роликах беруть участь зірки шоу-бізнесу. Імідж товару в даному випадку грає на соціальній мотивації жінок долучитися до світу успіху, «зірок», на потребі у визнанні через гарну зовнішність.

О. Феофанов наводить приклад з «кадилаком», який має імідж авто для «процвітаючих, успішних людей». «Таким чином, "імідж" придбаного товару в поданні покупця підкріплює його приналежність до тієї соціальної групи, з якою він хотів би себе ідентифікувати».

Фактично, вся ефективна практика реклами на сьогодні базується на тому, що людина, згідно теорії мотивації Герцберга, цікавиться придбаними товарами для того, щоб задовольнити свої «вищі» потреби: соціально виділитися, привернути до себе увагу, захистити своє почуття гідності, отримати схвалення оточуючих, престиж, мотивувати себе на досягнення успіху. Таким чином споживач робить вибір з власної волі, збагачує тим самим свою індивідуальність, стає партнером, а не опонентом рекламіста, як сталося б у випадку, коли ним намагаються маніпулювати; а завданням психологів реклами стає в першу чергу вивчення потреб людей, що належать до різних соціальних груп, визначення їхніх мотивацій та пріоритетів, а потім розробка відповідного рекламного повідомлення, яке має донести до людей, що саме цей товар задовольнить їхні потреби. Це досить складне завдання.

Загрузка...

На сприйняття людиною рекламного звернення, окрім якості реклами, впливають: менталітет людини, цінності її соціального класу, а також різні некомерційні джерела інформації (сім'я, друзі, вчителі тощо). Всі вони беруть участь в процесі прийняття рішення.

Як приклад можна привести особливості сприйняття кольору в рекламі. Кольори звертаються до почуттів людини. Кожен колір викликає свідомі та підсвідомі асоціації. Вони залежать, по-перше, від емоційного стану людини. Наприклад, коричневий колір вибирають люди, що знаходяться в стані стабільності та не бажають змін. Також від її менталітету: жовтий колір, в Європі колір радості, в деяких арабських країнах асоціюється з трауром. Білій колір, в європейський традиції колір чистоти, святості, невинності, духовності – в Китаї колір небезпеки та підлості.

Ці закономірності відкрив швейцарський психолог Макс Люшер в середині XX століття. Він також встановив, що кожен колір викликає у людини певні емоції. Наприклад, червоні тони створюють відчуття схвильованості, збудження, активності, сексуальності, продовження життя. Сині, сірі колірні тони, навпаки, заспокоюють. Жінок зазвичай привертають яскраво-жовтий і червоний кольори, чоловіків - синій і зелений.

Вплив кольору на споживчий вибір А. Лебедев-Любимов ілюструє описом експерименту: Домогосподаркам запропонували упаковки порошку, одна з яких була жовта, інша блакитна, а третя поєднувала білий, синій і червоний кольори. У всіх упаковках був однаковий порошок, але випробувані заявили, що порошок у жовтій пачці роз'їдає білизну і руки, у блакитний - нічого не відпирає, зате в біло-синьо-червоної пачці добре відпирає і не псує шкіру рук.

Читайте подібні твори

Оформлення реклами: практичні поради

Аналіз телевізійної реклами в Україні

Реклама на телебаченні: науково-популярна стаття для студентів

Психологія мотивації в рекламі - наукова стаття

Образец рекламной статьи «Медовый месяц»
Загрузка...