Развернуть меню


Цитата дня

Во все времена богатство языка и ораторское искусство шли рядом (А. П. Чехов).


Тексти для  контрольних диктантів з теми "Фонетика"

Взято з посібника для абітурієнтів «Українська мова» Козацук Г.О.

Диктант 1

Поля починаються за Мокрою Долиною і  тягнуться на  північ аж до Берищанського лісу. Майже посередині їх перерізує широкий  і розлогий яр, по дну якого колись текла річечка, котра з роками всохлася до струмка. Навпроти Удіївки яр перегороджений трьома греблями, й тепер там три ставки: два невеликі і один величезний – на півкілометра. На греблях ростуть верби, схили яру зеленіють травою і бур’янами, які буйно цвітуть по весні, а з середини літа пускають білий пух, над бурянами блискавицями шугають ластівки, ловлять на льоту комашню.

По той бік яру пшениця жовтіє аж ген до лісосмуги, а по цей гречка доцвітає, вливається білим молоком, просто в удіївські городи.. Посеред гречки асфальтова дорога, яка веде до прилуцької траси. Дорога новенька, ані вибоїн, ані здутостей. Асфальт блищить чистою річкою, спускається в долину, збігає на горб, де чорно-білий, старий, але недавно поремонтований вітряк розчепірився крилами на трасу, й окликає гостей.

Вітряк нічого не меле, він без каменів, йому тільки сняться ті, колишні, солодкі вітри, і все ж є у ньому щось живе, од нього повіває духом давнини, спожитого десь там, у віках, млива, й навиває все те думки про незнищенність пшеничного і гречаного лану, й ще чогось, що вибуяло на цих важких землях (Ю.Мушкетик).

Диктант 2

Визначаючи свої духовні витоки, ми раз по раз натрапляємо на нерозгадані „пороги”: нитка, що єднала часи, урвалась,  внаслідок лихоліть погубилися  Велесові книги, забулися значення не лише окремих слів, а й пам’яток. Згадаймо хоча б могильники-кургани, ці степові обсерваторії, або Змієві вали, які, уже за легендою, плугом виорав Микула Селянинович....

Загрузка...

Так, ми справді не знаємо достоту ані дум наших пращурів, ані їхнього способу існування; ми не знаємо того, як вони силою свого розуму та душі створювали поеми й епоси, витворювали релігію і політику: ми не чітко уявляємо собі розвиток нашого народу: як він змінювався, розростався вшир, пристосовувався до нових умов...

Між „Словом о полку Ігоревім” та нами лише вісімсот років. А що було до нього? Дивимося на золоту пектораль з  Товстої могили, бачимо своїх далеких пращурів, що силою розуму, чистотою уяви знакували і простір, яким рухалися, і час, в якому жили, слугуючи істині та вічності. Відбиток цей лежить і на нашому невмирущому слові, що є формою, збереженою для свідомості нашої: пізнавайте, розгадуйте, причащайтесь (П.Мовчан).

Читайте подібні твори

Диктант з української мови «Література» з теми «Пунктуація складного речення»

Текст диктанту з української мови "Крила"

Текст диктанту з української мови "Могила в степу"

Текст диктанту з української мови "Амазонки" (172 слова)

Тексти диктантів з української мови з теми "Морфологія. Іменні частини мови"
Загрузка...