Цитата дняЛюди учатся, как говорить, а главная наука — как и когда молчать (Л.Н.Толстой). |
Як кожна дитина, я дуже полюбляю веселитись та сміятись. Часто в школі вчителі навіть дорікають мені за те, що я вибухаю сміхом на уроці. Після цього я замислююся: що таке сміх та яка його цінність? Що треба пам’ятати та знати, сміючись?
«Гумор – це життя, це іскри в очах» - казав відомий одеській гуморист, артист Михайло Жванецький. Сміх допомагає нам вирішити проблеми, підняти настрій. Треба лише посміхнутись собі та сказати: «Все не так страшно, га?»
Зі сміхом легко йти життям. «Він проганяє зиму з людського обличчя» - писав про цей феномен француз Віктор Гюго.
Сміх також буває не тільки щирим та радісним, а іноді недоречним або ж злим. Наприклад, поганим вчинком є сміятися над чужим каліцтвом. Бо це дуже болісно та образливо для того, над ким сміються. Уявіть собі – людина втратила ногу в автомобільній катастрофі. А навколо неї бігають на двох здорових ногах здорові люди, яким ця біда видається кумедною. Та голосно насміхаються!
Каюся, я сам часто потрапляю до ситуацій, де люди ображаються на мене за голосний сміх. Наприклад, минулого тижня я довго сміявся, коли кіт, кумедно задерши хвоста, вскочив на кухні під ноги моїй сестрі. Вона з переляку перекинула відро, яким мила підлогу, облилася брудною водою. Вона довго потім плакала, але не через кота, а через мій регіт, що його було чути аж до сусідів. Батьки мене лаяли. «Сміх без причини – це ознака дурачини» - промовляли вони до мене народною поговіркою.
Я дійшов висновку, що людині треба вміти контролювати свій сміх. Тобто, до того, як голосно засміятись у товаристві, треба подумати, чи це не образить інших. Таким самим чином варто перевіряти свої слова перед тим, як їх сказати.
Багато на світі речей, над якими ми майже не замислюємося в повсякденному житті. Наприклад, сміх, біль, радощі, туга. Вони є частиною нашого життя.
Сміх — здавалося б, звичайна річ. Ми сміємося, коли нам весело, та й годі. Але, якщо придивитися, все не так просто. Сміх може грати кілька ролей.
Ми сміємося над кумедним жартом — тут сміх виступає як прояв позитивних емоцій. Навіть вчені кажуть про те, що веселий, здоровий сміх є дуже корисним. Він поліпшує настрій людини, добре впливає на здоров'я. Як стверджують вчені, сміх навіть подовжує життя. А про те, що сміх втілює в собі саму радість цього життя, не варто і казати. І так зрозуміло!
Існує навіть ціла лікарська наука — сміхотерапія. Недарма кажуть люди, що сміх — спражній лікар душі людини.
Сміх буває й іншим: злорадним або недоречним. Такий сміх здатен відвернути від людини оточуючих та друзів. Про такий сміх говорять люди: “дурний”, “сміх без причини є признаком дурачини”.
Сміх буває також іронічним та сатиричним. Такий сміх здатний змінювати долю народів, образно кажучи, лікувати народну душу. З давніх-давен народні митці, поети висміювали в своїх творах недоліки влади та населення. Наприклад, зажерливість, скупість, “телячу” покірність, невихованість. Вершиною такого гострого сміху є сарказм. Так сміявся Шевченко над царями та царицями в поемі “Сон”.
Сміх завжди робив свою справу. При допомозі сміху творилася історія: скидали жорстоких тиранів, формувалися характери цілих народів. Сміх, гумор повертали життєрадісність бійцям в найтяжчі години війни. Можна навести ще багато прикладів впливовості сміху.
В своїх міркуваннях я дійшов висновку, що сміх — велика сила, здатна змінити цей світ на краще.