Развернуть меню


Цитата дня

Как ни говори, а родной язык всегда останется родным. Когда хочешь говорить по душе, ни одного французского слова в голову нейдет… (Л. Н. Толстой)Відповіді на білет № 15 ДПА-2013 9 клас «Світова література»

1. Визначте особливості композиції "Божественної комедії" Данте та її роль у розкритті ідейного задуму твору.

Композиція «Божественної комедії» побудована надзвичайно символічно. Вона складається з трьох частин. Частина перша – «Пекло» складається з 34 пісень. Дві перші з них –вступні частини, де герой блукає алегоричними лісовими хащами. Це симолізує його пошуки істини, де він, врешті-решт, втрачає орієнтири у морі знань та почуттів. У хащах він зустрічає звірів, які симолізують людські пороки: лева, який є уособленням пихатості та гордині, рись, яка уособлює пристрасть, а також вовчиху, яка уособлює жадібність, бажання наживи, ненажерливість. У такому товаристві поет не може знайти дороги. Правильний вихід з лісу тут уособлює правильний життєвий шлях, який так непросто знайти.

Далі йдуть 32 пісні про пекло. Пекло знаходиться у прірві, в якій дев’ять кіл. Чим глибше знаходиться коло, тим страшніше грішники, що знаходяться там. Така структура уособлює глибину падіння людей. У останньому колі, у найнижчому місті світу «Божественної комедії» сидить диявол, Люцифер.

Інші дві частини твору під назвою «Чистилище» та «Рай» налічують кожна по 33 пісні. Для Данте 33 має символічне значення: це вік Іісуса Христа, число гармонії. Частина «Пекло» має іншу кількість пісень, тому що в пеклі гармонії немає. А усього у творі 100 пісень, бо ця цифра символізує досконаласть.

Чистилище знаходиться на горі та налічує сім кіл. Це не випадково – у колах люди очищуються від семи основних гріхів. Цим вище коло, тим чистіша душа, що перебуває у ньому. На вершині гори знаходиться Рай, де насолоджуються життям праведники в оточенні янголів. Ще вище – емпірей, де герой зустрічає Бога в оточенні божественних сутностей. Вищі сили, як і сили зла, знаходяться у крайній точці, тільки тепер у найвищий. Симметрічна побудова твору підкреслює це смисловий контраст.

Структура «Божественної комедії» цілком відповідає основній ідеї твору – це шлях людини від оман і страждання – через очищення – до духовної гармонії та божественного просвітління. У композиції твору це символічний шлях з лісових хащ через пекло до чистилища, з якого можна досягти Раю і небесних чертогів.

2. Дайте характеристику образу Тетяни Ларіної в романі Олександра Пушкіна "Євгеній Онєгін".

Образ Тетяни в «Онєгині» - це образ жінки-мрійниці, жінки з чистою душею, палким серцем та водночас з великим почуттям власної гідності.

Тетяна на початку твору – ще майже дитина. Вона мовчазна, сором'язлива, любить посумувати біля вікна, не любить галасливі ігри та дівчачі балачки своєї сестри та її подруг. Через це у своїй родини Тетяна видається «чужою дівчинкою», вона не вміє попрохати про ласку. В той час, коли всі навколо милуються її пустотливою сестрою Ольгою, Тетяна завжди одинока.

Проте Тетяні знайомі найтонші душевні порухи: вони просто не розкриваються для інших. Вона – романтична особистість. Тетяна обожнює читати книги, переживає з їхніми героями різноманітні почуття. Її цікавить усе таємниче. Тому Тетяна любить слухати народні легенди, містичні історії що їх розповідає стара няня.

«Татьяна верила преданьям

Простонародной старины,

И снам, и карточным гаданьям,

И предсказаниям луны»

Коли Тетяна закохується, глибина її романтичної натури розкривається. Вчорашня боягузлива дівчина виявляється сміливою. Вона перша признається Онєгіну в коханні, пише йому листа. Її кохання йде від самого серця, воно чисте, ніжне, сором'язливе. Навіть цинік Онєгін бачить, яка мрійлива дівчина стоїть перед ним, він не наважується грати з нею. Проте поцінувати глибину, пристрасть її кохання він не вміє. Тетяна, закохавшись, стає дуже чутлива, вона навіть передбачає трагедію вбивства Лєнского та від`їзду коханого.

Образ Тетяни Ларшної через кілька років у Петербурзі вже інший, не наївний. Тетяна тепер не наївна, вміє тримати себе у вищому світі, неприступно та по-царські величаво. І при цьому вона не зрікається себе, поводить себе природньо. Тетяна вважається королевою столиці, і Онєгін раптом закохується. Але тут Тетяна виявляє власну гідність. Вона залишається вірною своєму чоловікові, хоч в глибині душі ще живе її кохання. Сила волі допомогамає їй дотримати чесність, благородство по відношенню до своєї родини. Таким чином Тетяна є еталоном чутливої, але сильної та порядньої жінки.

Інші білети зі світової літератури


Загрузка...