Развернуть меню


Цитата дня

Величайшее богатство народа – его язык! Тысячелетиями накапливаются и вечно живут в слове несметные сокровища человеческой мысли и опыта (М. А. Шолохов).Відповіді на білет № 12 ДПА-2013 9 клас «Світова література»

1. Охарактеризуйте Відродження як історичну і культурну добу (хронологічні межі, значення терміна, найвидатніші представники).

Історична та культурна доба Відродження розпочинається у 14 столітті в Італії та завершується у 17-му столітті, поширившись по всій Європі. Вона розділяється на Протовідродження, раннє, високе (період розквіту), пізнє Відродження та окремо виділяється північне Відродження ( в Англії та Нідердландах)

Основні ідеї Відродження – це утвердження гідності людини, оспівування її краси, великих можливостей людського розуму, волі, творчого потенціалу. Це називається принципом гуманізму.

Можливості людини мають залежати від її власного розуму та талантів, а не від походження – наголошували мислителі епохи Відродження. В цей час культура та мистецтво виходять з-під влади середньовічних церковних догматів, але не поривають з вірою в Бога. Саме тому культура Відродження носить світський, а не релігійний характер. Захоплення «ідеальним», «духовним», «небесним» поступається інтересом до пізнання реального, земного світу, як колись було в античності.

Природа тепер розглядається, як гармонійний світ божественної благодаті, отже, обожнюється. Відкинута ідея гріховності людини та її тіла, що панувала у середньовіччя. Тепер краса людського тіла оспівується художниками та письменниками. Термін «Відродження», власне, і виник, описавши повернення до цінностей античного світу: краси, радості життя, досконалості в мистецтві, а також повернення до ідей гармонії духовного та тілесного в людині. Навіть герої традиційних біблійних сюжетів (мадонні, святі) на картинах художників доби Відродження набувають рис реальних людей.

Видатні представники Відродження в живописі та архітектурі: скульптор Донателло, художники Джотто, Мікеланджело Буонаротті, Рафаель Санті, Сандро Ботічеллі, Тіціан, Альбрехт Дюрер, художник та інженер Леонардо да Вінчі та інші.

Видатні представники Відродження в літературі: Мішель де Монтень, Вільям Шекспір, Франческо Петрарка, Франсуа Рабле, Мігель Сервантес, Лопе де Вега. У витоків Ренесансу також стояли такі середньовічні митці як Данте Аліг`єрі, Джованні Бокаччо.

Мислителі, повіривши у безмежні можливості людини змінювати світ на краще, шукають модель ідеального суспільства. Так народжуються утопії (в перекладі з грецького — місце, якого немає) – ідеальний острів «Утопія» Томаса Мора та «Місто сонця» Томи Кампанелли.

2. Назвіть і прокоментуйте основні мотиви поезій Генріха Гейне. Прочитайте вірш напам’ять (за вибором учня).

Генрих Гейне – поет-романтик, «один з найбільших ліриків світу», як назвав його український поет Максим Рильський. Основні мотиви його поезій поділяються на два напрями. Перший – це ніжна лірика кохання поета-романтика. Друга – це громадянська лірика, оспівування ідеалів рівності в суспільстві, боротьби за соціальну справедливість, революцій.

Кохання для Гейне було святинею, яка прикрашає світ, рухає душу людини вперед, не даючи їй закиснути в матеріальному світі.«Найглибша істина розквітне лише з найглибшої любові. Ніде у всесвіті немає нічого прекраснішого й ліпшого, ніж людське серце» - казав Гейне.

Водночас Гейне казав про себе, що несе на своїх плечах «усі злигодні світу». Дуже багато уваги він приділяє соціальних несправедливості, нерівності бідних та багатих у суспільстві, приниженим до нужденності людям, обивательскій «кислятині». Причому, Гейне в поезії не такий, як більшість роматиків, не пасивний спостерігач, не песиміст. Він громадянин, активний борець. Таким чином, будучи представником напряму романтизму, Гейне фактично став одним з засновників нового напряму в поезії, реалізму. Гейне вказує, яких саме негативних рис було б добре позбутися: в економіці, в політиці, в побуті.

***

Чомy троянди немов неживі,

Кохана, скажи мені?

Чомy, скажи, в зеленій траві

Фіалки такі мовчазні?

Чомy так гірко дзвенить і співа

Жайворонком блакить?

Чомy в своєму диханні трава

Тління і смерть таїть?

Чомy холодне сонце поля

В задумі похмурій мина?

Чомy така пустельна земля

I сіра, мов труна?

Чомy мене, мов безумця, в пітьму

Моя печаль жене?

Скажи, кохана моя, чомy

Покинула ти мене?

Інші білети зі світової літератури


Загрузка...