Развернуть меню


Цитата дня

Величайшее богатство народа – его язык! Тысячелетиями накапливаются и вечно живут в слове несметные сокровища человеческой мысли и опыта (М. А. Шолохов).Відповіді на білет № 4 ДПА-2013 9 клас «Світова література»

1. Дайте характеристику гомерівського епосу як енциклопедії життя стародавніх греків

Легендарний античний поет Гомер створив дві поеми – «Іліаду» та «Одисею». Ці твори є не тільки взірцями героїчного міфологічного  епосу, в них також присутня картина життя античних греків. Епос Гомера давно став одним з джерел вивчення історії, побуту та традицій Стародавньої Греції.

В «Іліаді» та «Одисеї» згадуються побутові заняття греків: праця  вівчарів, женців на полях, виноградарів, що збирають щедрий врожай на родючий південній землі. Також згадуються ремісники: чинбарі, ковалі та інші. Дуже детально Гомер описує щит героя Ахілла, який був зроблений для нього, змальовує процес його виготовлення, а також  оздоблення прикрасами. Описані картини, вимальовані майстром на щиті.

З поем Гомера можна також почерпнути знання з військової та морської справи греків, їхньої тактики облоги, оборони. Поеми також небагато, але точно, розповідають про життя в містах та селах, суспільні  відносини греків, зокрема, громадян полісів, їхні інтереси, звичаї. Наприклад, згаданий звичай громадянам збиратися на головному майдані полісу.

Поет розповів також про народні звичаї греків, обряди, розваги: танці, весілля. Багато уваги в «Іліаді», наприклад, приділено обряду поховання, і віруванням, які були пов`язані з ним. Коли Ахілл вбиває Гектора, то батько Гектора, троянський цар Пріам, просить тіло для поховання. Не поховати людину для стародавніх греків було блюзнірством, тому що вони вірили, що такий небіжчик не знайде собі місця. Лишити людину непохованою було найвищою карою, навіть більше за смерть. Дуже детально описані обряди самого поховання, похоронного  вогнища та інше.

Моральні установи та світосприйняття стародавніх греків відображені в поемах. Ці люди вірили у втручання богів в їхнє життя, дотримувалися вірності своєму полісу та понад усе цінували звитягу та мужність.

2.  Охарактеризуйте бароко як напрям у літературі та мистецтві (особливості світосприйняття, художні відкриття і найвидатніші представники)

Бароко - це напрям у мистецтві та літературі у 17-18 століттях, який прийшов на зміну Відродженню.  Слово «Бароко» перекладається як  «перлина неправильної форми». Назва була дана цьому напрямові невипадково. Основними рисами бароко були асиметрія, тяжіння до контрастів, до пишної, ускладненої форми, парадності.

Бароко поєднало в собі мистецтво готики та Відродження. Як і мистецтво Відродження, воно було гуманістичним по суті. Але, на відміну від Відродження, митці епохи бароко сприймали світ трагічно, песимістично, розчаровано. Бароко - це мистецтво світу, «залишеного Богом».

Риси бароко в архітектурі та живопису: пишний, екстравагантний орнамент, парадність, сильні контрасти об'ємів, барвистість та динамічність живописних сюжетів, декоративна театральність. (Караваджо, Рубенс, Растреллі). Характерне звернення до релігійних сюжетів, гіперболізоване зображення мук святих або чудес.

Риси бароко в музиці: поліфонічний стиль, поява опери (Бах, Вівальді).

Риси бароко в літературі: поєднання релігійних та світських мотивів, християнських та язичницьких образів.
-       складні метафори, символи, пишний риторичний стиль, патетика.
-       ускладнена, вишукана та вигадлива форма літературного твору,  наприклад, графічні вірші, рядки яких утворювали малюнки (вірші-«хрести», вірші-емблеми, наприклад)
-       відчуття дисгармонії світу. Почуття життя як швидкоплинного, де панує один лише фатум, а людини  - як мізерної, покинутої піщинки у Всесвіті.
-       реальний світ нагадує сон, тому твори сповнені алегоричних образів.
-       перше вдале поєднання трагічного з комічним, піднесеного з вульгарним.
-       розвиток стійких малих форм віршів (мадригал, сонет), побутових, сатиричних романів.

Інші цінності бароко: витонченість, етикет, чемність, аристократичність. Бароко прагнуло облагородити природу та людину на засадах розуму.

Представниками бароко в Україні були Лазар Баранович, Іван  Величковський, Григорій Сковорода, Мелетій Смотрицький, Феофан Прокопович та інші.

Інші білети зі світової літератури


Загрузка...