Развернуть меню


Загрузка...

Цитата дня

Многие русские слова сами по себе излучают поэзию, подобно тому, как драгоценные камни излучают таинственный блеск…
(К. Г. Паустовский)

Історія мовознавства. Мовознавство у стародавньому Китаї

Давньокитайське мовознавство налічує приблизно 2 тисячі років. Його особливістю став самостійний розвиток при лише незначному впливі індійського мовознавства. Давньокитайське мовознавство мало вплив на японське, проте для сучасної науки не дало майже нічого. Тогочасні вчені виділяли 3 галузі філософії, пов’язані з вивченням мови. Сюньгу (схоластика) - пояснює давні слова шляхом тлумачення їх значення, перекладу, описом предметів та явищ. Вивчала писемність, структури та етимологію ієрогліфів. У мовознавстві давнього Китаю існувало 2 течії: конфуціанство та даосизм.

Теорія мови цікавила давньокитайських філософів у розв’язанні питання відношення назви (мін) до позначеної дійсності (ші). Представники Конфуціанства вважали , що назва нерозривно пов’язана з позначуваним і має відповідати його сутності. Створили теорію виправлення імен. Даосити напроти вважали, що зв’язок мови зі словом має бути довільним. Їх примиренню сприяв Сюнь Кунь. Він вважав що немає первісного зв’язку між назвою та словом. Назву слову дають люди за домовленістю, а з часом ця назва стає звичною і вважається правильною.

Загрузка...

Після об’єднання китайської держави у 3 столітті до н.е. було створене китайське письмо. У цьому багато знаковому ієрогліфічному письмі діє принцип - один ієрогліф означає одне слово. Існувало 3 форми письма – уставне, напівуставне та скоропис. Недоліком китайського письма є велика кількість знаків.

Найважливіші давньокитайські праці:

• Словник Сюй Шень – 1 праця описує китайську мову (1 ст. н.е.)

• Лю Си «Етимологічний словник» (2 ст. н.е.)

• Єр’я (невідомий автор) – розглянуто філософську картину світу

• Фан Тьян - початок діалектології

Всі чотири пам’ятки складають основу для основних напрямків давньокитайської філософії. Лінгвіста звертали увагу на вивчення синхронії та історії фонетики, досліджували питання текстології, ієрогліфіки, діалектології, вивчали давньоіндійські пам’ятки.

Читайте подібні твори

Мовознавство в стародавній Індії

Історія мовознавства. Історія мовознавства як складова науки про мову

Лінгвофілософські погляди О.Потебні

Архів творів