Развернуть меню
Цитата дня

Многие русские слова сами по себе излучают поэзию, подобно тому, как драгоценные камни излучают таинственный блеск…
(К. Г. Паустовский)

Голосні звуки української мови

Голосні звуки утворюються за допомогою голосу: голосові зв’язки дрижать, а струмінь видихуваного повітря не зустрічає перешкод і не утворює шумів. В українській мові шість голосних звуків: [а], [о], [у], [е], [и], [і].

Залежно від того, в якій частині ротової порожнини утворюється звук, їх поділяють на звуки переднього [е], [и], [і], заднього [а], [о], [у] та середнього ряду. Звуків середнього ряду в українській мові немає.

Залежно від ступеня підняття спинки язика до піднебіння розрізняють звуки високого [у], [і], середньо-високого [и], середнього [е], [о] та низького підняття [а].

Вимова голосних звуків української мови

Звуки [і], [а], [у] в мовленні завжди звучать як звуки мовлення [і], [а], [у], напр., лісу, вудка, дадуть.

Звуки [е] та [и] в наголошеному складі звучать як звуки мовлення [е] та [и], напр., риба, день. У ненаголошеному складі вони звучать як [еᵘ - е наближене до и],  [иᵉ - и наближене до е]. Наприклад, виᵉшневиᵉй,  веᵘсна, стеᵘповий.

Звук [о] звучить виразно в усіх випадках, крім позиції в ненаголошеному складі перед складом з наголошеними [у] чи [і]. У такому разі він звучить як о наближене до у [оᵞ], наприклад, зоᵞзуля, поᵞріг.

Назад до довідника

Загрузка...